Menų gaudyklė

Birželio 15-oji šiemet ne tik ketvirtadienis. EŽERŲ KRAŠTAS ŠIANDIEN OFICIALIAI „UŽDARO“ DAR VIENĄ PROJEKTĄ „MENŲ GAUDYKLĖ“. Bet uždarome tik pirmojo etapo duris, nuoširdžiai tikėdami, kad pavyko atverti galimybių langus menų rezidencijoms mūsų krašte. Ne kartą jau kartojome ir dar kartą norisi - didžiuojamės, kad pavyko suburti puikių partnerių komandą, kurie kartu planavo, kūrė ir veikė. O šiandien drąsiai kviečia kūrybininkus, menininkus po savo stogu.
Visaginas nėrė į tokią naują ir specifinę sritį – šiuolaikinis cirkas, tačiau buvo tie, kurie surengė daugiausiai menininkų rezidencijų ir teminių kūrybinių užsiėmimų visuomenei per dvejus projekto metus, priėmė 14 menininkų ir toliau nestabdo. Kviečiame sekti jų kelionę ir siūlomas galimybes čia: https://visaginokultura.lt/naujienu-kategorija/rezidencija/
Švenčionėliuose menininkų rezidencija įsiliejo kaip strateginė kūrybinių industrijų miesto dalis. Visos ta kryptimi judančios veiklos taip susijusios tarpusavyje, kad sunku būtų apibrėžti, ką menininkai gali atrasti ir gauti pasirinkę būtent šią rezidenciją. Per daug platu, jog galėtume įsprausti tik į rezidencijos rėmus. Kita vertus, kūrybinės rezidencijos ir yra apie visapusiškumą, netikėtas perspektyvas, skirtingų sričių sintezes ir iš to išplaukiančius rezultatus. Tad ir rezidencijos pavadinimas „Trainspotting“ yra apie kelionę, kuri visada atneša kažką daugiau nei galėtum tikėtis. Tą tikrai patvirtintų ir čia projekto metu rezidavę dailininkai, Ulfur Logason iš Islandijos bei Karolis Grubis iš Lietuvos. Pastarieji mėnesio trukmės rezidencijoje surengė ne vieną susitikimą bei edukaciją su Švenčionėlių moksleiviais, visuomene, ko pasekoje, remiantis vietos istorijomis ir kontekstu gimė tapybos darbai, likę miesteliui. Vienas iš jų dalyvavo ir bendroje projekto meno parodoje. Daugiau apie Trainspotting rezidenciją Švenčionėliuose galite rasti čia: https://trainspotting.lt
Meno centras Leliūnuose (Utenos kraštotyros muziejaus padalinys), jau turėdamas stiprią materialinę bazę keramikų rezidencijai vystyti, projekte orientavosi į visuomenės informavimą, įtrauktį ir skatinimą domėtis keramikos meno sritimi, jos galimybėmis. Išskirtinės galimybės buvo suteiktos visuomenei susipažinti, susitikti su charizmatiškais keramikais, kuriuos į rezidenciją subūrė muziejaus direktorė Jovita Nalevaikienė. Menininkai ne tik užsiėmė savo kūryba, bet leido prie jos prisiliesti visiems, pamatyti, kaip iš pirmo žvilgnio nepatrauklaus molio gimsta delikatūs kūriniai, pabandyti patiems, atskleidė netikėtas molio galimybes. Bet svarbiausia, dar kartą buvo garsiai patvirtinta, kad Leliūnai – keramikų sostinė, visuomet atvira įkvėpimo ir erdvės kurti ieškantiems, ir nebūtinai keramikams. Apie siūlomas galimybes ir kvietimą reziduoti detaliau visuomet galima rasti čia: http://www.utenosmuziejus.lt/.../meno-centras-leliunuose
Ignalina projekte turėjo turbūt didžiausią iššūkį – įgyvendinti skulptorių rezidencijų veiklas. Tačiau kartais, prieš akis matydamas laukiamą rezultatą, apie kliūtis negalvoji. Tuomet neįtikimai viskas susidėlioja geriau nei galima buvo tikėtis. Kartu su nuostabių skulptorių komanda buvo rasti sprendimai, kurių pasekoje skulptūros tapo ne tik keliaujančiomis, bet ir buvo atvertos dirbtuvių durys visiems norintiems pamatyti procesų etapus, juose sudalyvauti, pažinti skulptorių asmenybes. Dar kartą kviečiame prisiminti akimirkas iš dalies skulptorių dirbtuvių aną rugsėjį: https://www.lrt.lt/.../kulturos-diena-skaitmenine... (nuo 9:05 min iki 13:20 min.).
Na ir galiausiai, desertui, norime priminti apie romantiškuosius Alvydo Stausko organizuotus dailininkų plenerus. Paslaptingos vienuolyno sienos ir lyriniai Antalieptės kraštovaizdžiai įkvėpė kūrybai 20 dailininkų, kurie mėnesį laiko tapė “Menų gaudyklėje”. Paveikslus ir dabar galite išvysti Antazavės dvare (Zarasų r.), kur be kita ko nuolat vyksta įvairios kūrybinės veiklos, Dusetų galerijos iniciatyva kviečiami reziduoti ir kurti menininkai. Apie tai čia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100084006326520
Lygiai taip pat laisvai visuomenei po projekto liks prieinami ir kiti “Menų gaudyklės” metu sukurti kūriniai: skulptūros “Gaudyklė” (A. Ališanka), “Siela” (K. Musteikis), “Mergaitė” (A. Danilevičius), “Širdis” (L. Griežė), “Legato” (R. Žievys išsidėsčiusios Ignalinos miesto viešose erdvėse, U. Logason paveikslas “Himmel & Ääd“ kabo bendradarbystės erdvėje “Šiaurės stotis” Švenčionėliuose, keramikų I. Bertašiūtės Grosbaha, M. Grosbahs ir G. Šibonio keramikos darbai eksponuojami menų rezidencijoje Leliūnuose. Na, o šiuolaikinio cirko speklaklis „7 minutės“, sukurtas Visagino kultūros centro rezidencijoje, pristatytas Visagine, Dūkšte ir Utenoje, toliau tęsia savo kelionę ir vis parodomas žiūrovams.
Po konferencijos Paliesiaus dvare praėjusį rugsėjį, kuomet skaičiavome didžiąją daugumą projekto rezultatų, dar spėjome šį tą nuveikti ir išnaudoti paskutines projekto minutes, jog padėtas pamatas būtų dar stipresnis. Važiavome papasakoti apie save į Klaipėdos regioną, pasidalinti patirtimis, sustiprinti ryšius su esamais ir naujais partneriais. Buvo svarbu apsilankyti kitose Lietuvoje veikiančiose meno rezidencijose, susitikti su kultūros sektoriuje nardančiais ir pasidalinti kasdienybe bei ateities planais, aptarti bendradarbiavimo galimybes. Na, o Visagino kultūros centras spėjo suorganizuoti dar dvi šiuolaikinio cirko rezidencijas.
Žinia, kad projektas buvo tarptautinis. Ne tik sėmėmės kūrybinių veiklų vystymo patirčių Islandijoje, radome naujų tarptautinių partnerių, bet ir vienos rankos pirštų neužtenka suskaičiuoti šalims, iš kurių atvyko menininkai į „Menų gaudyklės“ rezidencijas. Net 8 iš 11 projekto metu vykusių rezidencijų buvo tarptautinės, rezidavo menininkai iš Islandijos, Ukrainos, Prancūzijos, JAV, Ispanijos, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Latvijos. Visų šių rezidencijų metu kūrėjai suteikė išskirtines galimybes vietos visuomenei pažindintis su jų atstovaujamomis menų sritimis, iš rezidencijų metu sukurtų darbų buvo suformuota bendra projekto meno kūrinių paroda, kuri apkeliavo visą regioną, buvo eksponuota Ignalinoje, Švenčionyse, Utenoje, Zarasuose, Visagine, Paliesiaus dvare.
Keliavo ne tik paroda. Keliavo ir projekto komanda. Per patirtis, iššūkius ir pas vieni kitus. Pirmiausia lankėme savo partnerius „Westfjords“ rezidencijoje pasaulio pakrašty, Islandijoje. Aplankę ne vieną meno oazę ten, įgijome nepamainomų patirčių ir padrąsinimo žengti savo pirmuosius žingsnius vystant kūrybines rezidencijas nutolusiose vietovėse savo regione. Taip pat projekto komanda projekto eigoje turėjo ne vieną patirties mainų, mokomąjį susitikimą vieni pas kitus. Stebėjome progresą, kartu sprendėme įvairius klausimus, mokėmės. Galiausiai, nukeliavome net į Klaipėdos regioną, kur stiprinome projekto metu naujai atsiradusias partnerystes su Kintų, Kražių, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro meno rezidencijomis.
Visus dvejus metus stengėmės būti matomi, rodėme ir didžiavomės pasiekimais, kvietėme į renginius, buvome pastebėti ir vietinių televizijų, LRT, kitų medijos kanalų. Šiam tikslui projekto metu sukurtas ir rezidencijų tinklo logotipas, surengti regioniniai projekto pristatymo renginiai Utenoje, Paliesiaus dvare, Kintuose (Šilutės r.). Apie projektą ir jo metu vykusias galybę veiklų išsamiai visuomet dar kartą galite prisiminti čia https://www.facebook.com/ezerukrastas ir čia https://ezeru-krastas-1.mozello.lt/menugaudykle/
Na, ir dar šiek tiek statistikos: projekto metu suorganizuoti 52 kūrybiniai edukaciniai ir švietėjiški renginiai visuomenei, kurie sutraukė 980 dalyvius iš viso regiono, 44 menininkus iš Lietuvos bei užsienio.
Projekto metu rinkome renginių dalyvių grįžtamąjį ryšį, kuris vieningai patvirtina veiklų, skatinančių kultūros produktų ir paslaugų prieinamumą, poreikį. Tai inspiruoja tęsti pradėtus darbus, tikimės palankių aplinkybių. O už šiuo kartu sudarytas sąlygas įgyvendinti idėjas dėkojame Islandijos, Norvegijos, Lichtenšteino finansiniams mechanizmams, Ignalinos, Švenčionių, Utenos, Zarasų rajonų ir Visagino savivaldybėms.
Komandai: Jūratei Leinartaitei, Audroniui Imbrasui, Astai Sieliūnienei, Jovitai Nalevaikienei, Jūratei Misiūnienei, Guodai Bardauskaitei, Šarūnui Savickui, Vaidai Babrauskienei, Alvydui Stauskui, Ievai Žaltauskaitei-Špūrienei, Daivai Šukštulienei, Renatai Veličkienei, Agnei Galatiltienei, Rasai Juodagalvienei.
Projektą su partneriais įgyvendino VšĮ "Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuras"