UTENOS KRAŠTOTYROS MUZIEJUS
Adresas: Utenio a. 3, LT-28248 Utena
Tel.: +370 389 61637, +370 389 61634
Įmonės kodas: 188206976
el. paštas: utenoskm@gmail.com 
Interneto svetainė: www.utenosmuziejus.lt
Facebook paskyra facebook

ukm

Utenos kraštotyros muziejus Lietuvos integralioje muziejų informacinėje sistemoje

 

atsisisti 1

Utenos miesto istorijos ekspozicija

Utenos miesto istorija rodykle

Vytauto Valiušio keramikos muziejus

Laisvės kovų muziejus

A. ir M. Miškinių etnografinė-literatūrinė sodyba

Tauragnų krašto muziejus

Meno centras

TAC Svirnas edukacija

Kultūros pasas

atsisisti

Virtualios parodos

Lietuvos muziejų lobiai

muz lobiai 2012

Piliakalniai Utenos rajone

cats11

„Šviesioji gyvenimo pusė“

Projektas „Tradicinių amatų centras „Svirnas“ Nr. 20AM-KU-18-1-03443-PR001

KPF logotipas

„Europa: skirtinga patirtis - vienybė ateityje“

Europa logo

 

Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektas LLIII-165„Kūrybinių industrijų p

logo2

„Klausinėjantys menai“

Klausinėjantys menai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Naujienos

Pirmoji bažnytinio meno paroda

PIRMOJI BAŽNYTINIO MENO PARODA UTENOS KRAŠTOTYROS MUZIEJUJE

Bažnytinio meno parodos ekspozicija 2003 metais kovo mėnesį parengta bažnytinio meno paroda, Bažnytinio meno parodos ekponataskurioje buvo eksponuojami sakralinės dailės kūriniai iš 12 Utenos rajono bažnyčių (Utenos, Leliūnų, Pakalnių, Vyžuonų, Saldutiškio, Kirdeikių, Daugailių, Kuktiškių, Užpalių, Spitrėnų, Biliakiemio, Sudeikių). Tai apie 150 auksakalystės, tekstilės, tapybos, drožybos kūrinių. Dauguma jų sukurta XIX a.pabaigoje – XX a. pradžioje.

Parodoje gausiausiai buvo pristatyti liturginiai drabužiai (arnotai, kapos, stulos, veliumai, manipulai). Puošnūs ir prabangūs arnotai siūti iš brangių to meto audinių, siūvinėti metalo gijomis, žvyneliais, karoliukais, puošti juostelėmis. Vienas arnotas, stula ir veliumas iš Kuktiškių bažnyčios siūti iš vadinamųjų kontūšinių juostų. Kai kurie arnotai eksponuojami komplekte su stula, veliumu, manipulu.  eksponuota nemažai stulų,  savo puošyba nenusileidžiančių arnotams.

Parodoje pristatyti liturginiai indai: monstrancijos, relikvijoriai, taurės, patenos, žvakidės, indeliai smilkalams, smilkytuvas
, ampulės, amžinosios ugnies lempa. Kai kurie iš jų yra datuoti ir su įrašais apie parapijiečių ar pavienių asmenų auką bažnyčiai. Tai Vyžuonų bažnyčios komuninė (“Karol Boianowski rodem z Krakowa robil w. S.Petersburgu. X Maciey Tuszkiewiez Pleban Wizunski I X Jozef Bauer Wikaryusz Wizun:Kosciolowi Wizunskiemu Ru 1842 o offiarowali”), Vyžuonų bažnyčios taurė (“Parafianie Wizunscy swojemu Kosciolowi ofiaruią, za Plebanstwa xiędza Macieja Tuszkiewicza Ru P. go. 1842 Karol Bojanowski z Krakowa zrobil”), Vyžuonų bažnyčios taurė (“Ao 1765 officatum E cc P. wizune Cazimiro Sabulewski”), Leliūnų bažnyčios taurė (“Ro 1815 X. I. A.P. P. L. Kosztuic Rubli Srebr. 30”), Biliakiemio bažnyčios indas švęstam vandeniui (“Ofiara Teodory Bolcewiczowej 1889 r.”)
Bažnytinio meno parodos eksponatai

Parodoje eksponuotos kelios skulptūros. Tai Šv. Floriono ir Šv. Veronikos skulptūros, drožtos nežinomo autoriaus XIX a. Šv. Floriono skulptūra, XIX a. pab. iš Vyžuonų bažnyčiospab. iš Vyžuonų bažnyčios, Šv. Marijos skulptūrėlė, drožta A.Deveikio 1913 m. iš Kuktiškių bažnyčios šventoriaus kryžiaus (dabar pakeista), angelai iš Daugailių bažnyčios, Nukryžiuotieji iš Vyžuonų bažnyčios. Šalia skulptūros rodomi tapybos kūriniai. Įdomūs yra Marijos Maloningosios su įrašu kitoje pusėje (“Roku 1839. Mča Listopada 30 dnia. Ten Obraz Ofiarowany do Kaplicy Mogitkowey Parafialney Kokuciskiey, przezs Dworzanina Romuaida Dowoyny. napamiątkę pogrzebionych zwlok s.p. Rodzicow idalszey familij – malowany przez Arlysty Dworzanina Andrzeia Walinowicza.”) ir Šv. Kazimiero paveikslai iš Kuktiškių bažnyčios. Ankščiau, kol pastatė Kuktiškių bažnyčią, jie buvo Kuktiškių kapinių koplyčioje.

Tarp eksponatų buvo ir Šv. Juozapo paveikslai iš Leliūnų ir Saldutiškio bažnyčių.
Bažnytinio meno parodos ekponataiParodoje pristatyti procesijos altorėliai(iš Spitrėnų ir Kuktiškių bažnyčių), žibintai, lazdos, kryžiai, du iš jų kryžiai – skydai iš Kuktiškių (datuotas 1880) ir Utenos bažnyčių.
Taip pat eksponuoti arkivyskupo Mečislovo Reinio (1884-1953), kilusio iš Madagaskaro k., Utenos r., nukankinto Vladimiro kalėjime, mitra, pijusė, juosta, batai. Juos parodai paskolino Daugailių pagrindinės mokyklos muziejėlis.
2003 m. kovo 27 dieną vykusiame parodos pristatyme dalyvavo bažnyčių klebonai, rajono ir kultūros įstaigų, paveldo vadovai, bendruomenės atstovai, besidomintys bažnytiniu menu. Renginio metu giedojo maldos ir liaudiško giedojimo grupės “Karunka” giedotojai. Buvo pasiūlyta šią parodą rodyti ilgesnį laiką, pakeičiant kai kuriuos eksponatus. Vykstant šiai parodai, planuota vesti edukacines pamokas, padedančias iš arčiau susipažinti su liturginiais reikmenimis, bažnytiniu menu.

Muziejininkė  Rolanda Gudynienė

Parodos nuotraukos

.