2014 m. Tradicinių amatų centro „Svirnas“ edukacinis projektas Utenos miesto šeimoms „Gyvoji etnokultūra- škaplieriai“

Projekto tikslas - populiarinti tradicinį amatą ir tautinio paveldo produktą, pristatant katalikų religinį reikmenį – Škaplierių, bei sudaryti sąlygas gyvųjų tradicijų išsaugojimui ir raiškai.
Dažnas žmogus paklaustas, kas yra škaplierius, negali atsakyti į šį klausimą. Pabrėžtina, jog jaunoji karta nežino sakramentalijų, religinės simbolikos reikšmės ir nešiojimo tradicijų, nesupranta jų prasmės, todėl jaunuomenės talismanais ir amuletais tampa kitų kultūrų simboliai. Mūsų senoliai gali papasakoti apie šį tikėjimo fenomeną, taip pasitarnaujant gyvai škaplieriaus nešiojimo tradicijai išsaugoti. Škaplierius - tai austas paveikslėlis su santrumpa lotyniško (INRI-„Jėzus Nazarietis, žydų karalius") prisiūtas prie milo gabaliuko. Šiandien dažniausiai naudojami plastikiniai arba metaliniai Škaplieriai. Originalius škaplierius atstoja pigios štampuotės. „Galėčiau pagelbėti, tik bėda ta, kad sunku gauti škaplieriui būtino juodo milo, ir apie mano amatą mažai kas žino... O juk gražu būtų, kad vaikai bažnyčioje šv. Komunijos proga gautų austinį škaplierių", - sako Aleksandra Statytienė.
Idėjos išskirtinumą galima nusakyti, remiantis vienintelės sertifikuotos Lietuvoje škaplierių meistrės, uteniškės Aleksandros Stasytienės pasakojimu, jog anksčiau kiekviena parapija turėdavo škaplierių meistrę, ši iš savo amato pragyvendavo, mat škaplierių paklausa buvo didelė. „Tokia audėja Labanoro kaime buvo Ona Paukštienė, tėvo sumeistrautas staklytes gavusi 16-os metų", – pasakojo meistrė. "– Kai pati nebegalėjo austi, padovanojo jas mano motinai, o aš iš jos paveldėjau."

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu (2014 m. kovo mėn. - gruodžio mėn.) pagamintos audimo staklytės, pagal autentiškas (1916 metais pagamintas) veikiančias stakles. Planuojama rugsėjo-spalio mėn. surengti kūrybinę laboratoriją Utenos miesto šeimoms besiruošiančioms Šv. Komunijai, jaunimui senjorams ir visiems besidomintiems.

- Supažindinama su Škaplieriaus reikšme katalikų gyvenime.
Kūrybinės laboratorijos metu išmokoma:
- Parinkti siūlus, medžiagas, įrankius reikalingus škaplieriaus pagaminimui.
- Suplanuoti raštą
- Padaryti nytis
- Įverti ir įriesti audeklą į audimo stakles
- Austi
- Pasigaminti škaplierių.

Lietuvos Kultūros Taryba Kultūros rėmimo fondo lėšomis finansuojamų projektų įgyvendinimui skyrė 10 000 Lt (2896.20 Eur), iš Utenos kraštotyros muziejaus biudžeto skirta 1000 Lt (289.62 Eur).

UKMLietuvos kulturso taryba