Utenos kraštotyros muziejuje instaliacija „ArcheoGrafija”
Utenos kraštotyros muziejuje instaliacija „ArcheoGrafija”
2025 04 01

Utenos kraštotyros muziejaus archeologijos ekspozicija pasipildė dar vienu muziejininko Audriaus Grinskio sumanymu.
Pamatyti būtina!
Archeologinė keramika – tai pirmieji žmogaus sukurti gaminiai iš keleto komponentų (molio bei įvairių priemaišų) ir išdegti. Molis, nuosėdinė uoliena, susidedanti iš kaolinito ir kitų mineralų, yra vienas labiausiai paplitusių, lengviausiai prieinamų, pigių ir lengvai apdirbamų žaliavų. Jei keraminis gaminys tinkamai pagamintas ir išdegtas, aplinkos sąlygos jį menkai veikia ir pagal atsparumą jis net gali būti prilyginamas akmens dirbiniams. Taigi keramika, nors ir duži – vienas patvariausių ir plačiausiai aptinkamų archeologinių šaltinių. Archeologinė keramika paprastai skirstoma į buitinę, laidojimo paminklų, statybinę, technologinę ir pan., o pagal jos aptikimo mastus – individualius ir masinius radinius. Kaip dabar manoma, keramika dabartinėje Lietuvos teritorijoje pasirodo apie 5500–5300 m. pr. Kr. (ankstyvojo neolito pradžia), ir bemaž sutampa su gamybinio ūkio užuomazga. Viduramžių laikotarpiu pereinama nuo namudinės keraminių indų gamybos prie gamybos rinkai, atsiranda amatininkai puodžiai. Iš esmės keičiasi, atsiskiria profesionaliosios ir senąsias technologijas tebetęsiančios puodininkystės tradicijos. Ryškiausias šių pokyčių rodiklis – žiestosios keramikos atsiradimas.
Naudota literatūra:
Straipsnių rinkinys „Muziejinių eksponatų priežiūra. IV dalis: Archeologinių radinių konservavimas. Nuo lauko darbų iki saugojimo muziejuose. 2 knyga“; Lietuvos dailės muziejus, Vilnius, 2015 m.
***
Meninėje instaliacijoje „????????????????????????????????????????????????????“ pateikiame masinių keramikos radinių sankaupas, tyrimų metu rastas Utenos mieste ir rajone. Šukių, duženų kiekiai gali priblokšti savo gausa, nes muziejaus saugyklose jų – šimtai kilogramų. Ir kiekviena istorinę vertę turinti keramikos indo dalis turėjo būti aprašyta, įvertinta ir, maža to, nupiešta... Todėl, kad geriau suprastume visą kruopštaus muziejinio darbo atsakingumą, ir norime pasidalinti įspūdingu grafiniu vaizdu, kuris išeina piešinius iš archeologinių ataskaitų sudėjus į visumą.