UTENOS KRAŠTOTYROS MUZIEJUS
Adresas: Utenio a. 3, LT-28248 Utena
Tel.: +370 389 61637, +370 389 61634
Įmonės kodas: 188206976
el. paštas: info@utenosmuziejus.lt
Interneto svetainė: www.utenosmuziejus.lt
Facebook paskyra facebook

ukm

Pirkti bilietą

tiketa logo 01 Medium

Utenos kraštotyros muziejus Lietuvos integralioje muziejų informacinėje sistemoje

 

atsisisti 1

Utenos miesto istorijos ekspozicija

Utenos miesto istorija rodykle

Vytauto Valiušio keramikos muziejus

Laisvės kovų muziejus

A. ir M. Miškinių etnografinė-literatūrinė sodyba

Tauragnų krašto muziejus

Vytauto Valiušio keramikos muziejus ir meno centras

Vaizdo pamokų ciklas


145439708 2882820885373344 3389670102111722859 n 1

TAC Svirnas edukacija

Kultūros pasas

atsisisti

Virtualios parodos

Lietuvos muziejų lobiai

muz lobiai 2012

Eugenija Šimkūnaitė: gyvenimo receptai

eg Medium

Monetos iš palaidojimo vietų Utenos krašte

 denar1

Piliakalniai Utenos rajone

cats11

Virtualus turas

logo virt

„Šviesioji gyvenimo pusė“

Projektas „Tradicinių amatų centras „Svirnas“ Nr. 20AM-KU-18-1-03443-PR001

KPF logotipas

2022 m. projektas „Tradiciniai amatai šiuolaikinėje bendruomenėje“ Nr. 20AM-KU-21-1-05690-PR001

Brown Typography Initial BS Logo Medium

„Menų gaudyklė“

Asset 3Spalvotas Medium

 

 

 

 

 

 

Projekto veiklos >>>

„Europa: skirtinga patirtis - vienybė ateityje“

Europa logo

 

Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektas LLIII-165„Kūrybinių industrijų p

logo2

„Klausinėjantys menai“

Klausinėjantys menai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Laisvės kovų muziejus


Darbo laikas: antradieniais–šestadieniais 10–16 val.
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena. Lankytojai neaptarnaujami.
Adresas: Stoties g. 39, Utena.
Kontaktai: tel. (8 670) 79 217, el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Utenos kraštotyros muziejaus padalinio Laisvės kovų muziejaus vadovė – Regina Zapolskienė

Teikiamų paslaugų kainos >>>

Facebook paskyra facebook

32665330 981158432065856 5149356730647314432 o Medium

„Ežerų kraštas” nuotr.

Laisvės kovų muziejus įsikūrė siaurojo geležinkelio stoties pastate Utenoje. Jo ekspozicija – tai bandymas per vieno šalies kampelio istoriją pažinti ne tik visos Lietuvos, bet ir Europos valstybių praeitį. Kviečiame aplankyti muziejų ir tapti istorijos, pilietiškumo ir tremties poezijos pamokos dalyviu.

   Laisvės kovų muziejus 2015 m. įsikūrė buvusioje Utenos siaurojo geležinkelio stotyje. Čia įrengta moderni ir interaktyvi ekspozicija, pristatanti siaurojo geležinkelio Panevėžys–Švenčionėliai istoriją, kalbanti apie skaudų Europos padalijimą pagal slaptų protokolų susitarimus 1939 metais, apie Lietuvos sovietinę okupaciją ir aneksiją, apie lietuvių prievartinį dalyvavimą Antrajame pasauliniame kare, tremtį, pokario rezistenciją, kolūkių kūrimą Utenos krašte. Jautriai papasakota vieno mažo šalies kampelio istorija – tai galimybė per ją pažinti ne tik visos Lietuvos, bet ir Europos valstybių praeitį.
   Muziejaus ekspozicija atskleidžia pagrindinius 1940–1965 m. Utenos krašto ir Lietuvos įvykius, juos palyginant su gyvenimu už geležinės uždangos. Muziejuje išdėstyti Rytų ir Vakarų Europos skirtumai leidžia tautoms viena kitą labiau pažinti, suartėti.

Siūlomos ekskursijos:

Apžvalginė ekskursija – „Ketvirtis amžiaus okupacijos (1940–1965)“ (skirta įvairaus amžiaus grupėms, trukmė 60 min.)

Teminės ekskursijos:

„Utenos krašto gyventojai lageriuose ir tremtyje“ (skirta įvairaus amžiaus grupėms, trukmė 40 min.),

„Partizaninis karas Utenos krašte“ (skirta įvairaus amžiaus grupėms, trukmė 40 min.)

„Kolektyvizacija Utenos krašte“  (skirta įvairaus amžiaus grupėms, trukmė 40 min.),

„Siaurojo geležinkelio Utenoje istorija“ (skirta įvairaus amžiaus grupėms, trukmė 40 min.).

Siūlomi edukaciniai užsiėmimai:

Edukacinis užsiėmimas „Išgyventi tremtį“ (skirta 4–12 klasių mokiniams, trukmė 45 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Vienų vieni“ (skirta 1–10 klasių mokiniams, trukmė 45 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Partizanai ir jų rėmėjai“ (skirta 4–8 klasių mokiniams, trukmė 45 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Filmo „Gyveno senelis ir bobutė“ peržiūra ir aptarimas (skirta 1–8 klasių mokiniams, trukmė 45 min.).

Tradiciniai renginiai:

Gedulo ir vilties diena minima kasmet birželio 14 d. Skaitomos tremtinių pavardės, vyksta minėjimai, koncertai. Taip pat kasmet vyksta partizanų pagerbimo renginiai, minimi partizanų jubiliejai, svarbios partizanų karo datos.

R. Zapolskienės informacija

D. Urbonienės nuotraukos

 


Laisvės kovų muziejaus ekspozicijos

 

Vytauto Valiušio keramikos muziejus ir meno centras

Lankymas tik pagal išankstinę registraciją.

Visa informacija apie apgyvendinimo paslaugą mob. +370 671 90 278

El. paštas – Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

 

 

32693328 981158332065866 2539005092812554240 o Medium

„Ežerų kraštas”

Meno centras – erdvė, kurioje visi gali nevaržomai pasinerti į kūrybos procesą, rankų šiluma šildyti molį ir paversti jį „kūnu“. Čia laukiami įvairaus amžiaus lankytojai. Antrame pastato aukšte įkurtos gyvenamosios patalpos suteikia galimybę ilgam likti gamtos ir meno apsuptyje.

      Įgyvendinus 2007-2013 m. Latvijos - Lietuvos bendradarbiavimo per sieną projektus LLIII-165 „Kūrybinių industrijų plėtra Latvijos-Lietuvos per sieną regione" ir „V. Valiusio keramikos muziejaus ir Meno centro infrastruktūros plėtra" Nr. LEADER-12-UTENA-03-012, Leliūnuose, šalia atnaujinto Utenos kraštotyros muziejaus padalinio Vytauto Valiušio keramikos muziejaus įkurtas Meno centras. Meno centre sudarytos sąlygos Lietuvos, užsienio kultūros ir meno kūrėjams, suteikiant gyvenamąjį ir kūrybinį plotą užsiimti kūryba, susipažinti su vietos kultūriniu gyvenimu, bendradarbiauti su kitais kultūros ir meno kūrėjais bei vietos bendruomene.Čia rengiamos edukacinės programos moksleiviams ir suaugusiesiems, organizuojami kultūros ir švietimo renginiai įgyvendinami kultūrinio bendradarbiavimo projektai, rengamos nuolatinės bei laikinos ekspozicijos ir parodos.

 

Daugiau informacijos telefonu 8 612 00 980

 

orange logo  

Asset 3Spalvotas Medium

Daugiau apie projektą „Menų gaudygklė“>>>

________

Utenos kraštotyros muziejus (toliau – Muziejus), kartu su projekto partneriais – Visagino kultūros centru, Ignalinos krašto muziejumi, Kultūros centru Dusetų dailės galerija ir viešąja įstaiga „Kuri veikia“, dalyvaudamas projekte „Menų gaudyklė. Kūrybinių rezidencijų tinklo išvystymas Ežerų krašto regione“, kuris buvo įgyvendinamas pagal programą „Kultūra“, finansuojamą Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos ir koordinuojamas viešosios įstaigos „Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuras“, 2022 metais įgyvendimo kūrybinės rezidencijos ir kitas veiklas Muziejaus padalinyje Menų centre, Topolių g. 5, Leliūnuose, Utenos r.

Menų rezidencijoje kūrę menininkai keramikai – Ieva Bertašiūtė Groshaba, Maris Grosbahs ir Gediminas Šibonis, demonstravo keramikos meno subtilybes ir specifiką, susitiko su bendruomene ir jaunimu, kalbėjo konferencijoje, dalyvavo parodų atidarymuose ir sutikimuose su vieuomene, kituose renginiuose.

Įgyvendinant projektą sukurti ir Muziejui perduoti keramikos dirbiniai yra saugomi ir eksponuojami Muziejaus padalinio Vytauto Valiušio keramikos muziejaus ir meno centro patalpose II a. (Menų rezidencijoje) Topolių g. 5, Leliūnuose, Utenos r.

Įgyvendinan projektą įsigytas ilgalaikis turtas (degimo krosnis ir molio presas) yra saugomi ir naudojami Muziejaus padalinio Vytauto Valiušio keramikos muziejaus ir meno centro patalpose – keramikos dirbtuvėje I a. (Menų rezidencijoje) Topolių g. 5, Leliūnuose, Utenos r.

______
 
„Menų gaudyklei“ rugsėjis buvo ir sėjos, ir derliaus ėmimo mėnuo. Lygiai metai, nuo vieno rugsėjo iki kito. Tiek truko intensyviausias projekto laikotarpis.
2021 m. rugsėjo mėnesį pristatėme savo tikslus ir siekius Forume Utenoje, kur surinkome didelę dalį oficialiai Lietuvoje veikiančių meno rezidencijų atstovų. Tam, kad įkvėptų, pasidalintų patirtimis, padrąsintų žengti pirmus žingsnius mums dar naujame kelyje. Jis ir šiandien dar ne tas, kuriuo galėtume eiti užrištomis akimis, bet už rankos vesti jau nebereikia. Išmokom daug pamokų, padarėm daug namų darbų ir šį rugsėjį susitikom pasidžiaugti pasiektais rezultatais, užsibrėžti naujų tikslų sekantiems etapams vystant meno rezidencijas bei kūrybines veiklas.
Projekto rezultatų pristatymo konferencijoje į pintinę dėjom ne vieną subrandintą vaisių. Per intensyvių veiklų metus įvyko 9 menininkų rezidencijos: 2 Antazavės dvaro rezidencijoje, 3 Visagino kultūros centro vystomoje šiuolaikinio cirko rezidencijoje, 2 Ignalinoje, 1 Leliūnų Meno centro keramikos rezidencijoje, 1 Švenčionėlių "Trainspotting" rezidencijoje. Net 6 iš jų buvo tarptautinės, rezidavo menininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir Islandijos, Ukrainos, Prancūzijos, JAV, Ispanijos, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Latvijos. Visų šių rezidencijų metu menininkai suteikė išskirtines galimybes vietos visuomenei pažindintis su jų atstovaujamomis menų sritimis: tapyba, šiuolaikiniu cirku, keramika, skulptūra. Išvis įvyko 15 praktinių-edukacinių užsiėmimų, 6 diskusijos-susitikimai visuomenei su profesionaliais menininkais, taip pat 7 atvirų durų dienos jaunimui ir moksleiviams, kur menininkai betarpiškai bendravo ir dalijosi. Visų šių veiklų apčiuopiamiausias rezultatas – bendra projekto meno kūrinių paroda, kurią sudaro 22 tapybos darbai, 5 lauko skulptūros, 6 keramikos darbai. Paroda jau apkeliavo beveik visą regioną, buvo sustojusi Švenčionyse, Utenoje, Zarasuose, Visagine, Paliesiaus dvare, na o nuo rytojaus bus eksponuojama Ignalinos krašto muziejuje, kol spalio mėnesį darbai grįš į savo sukūrimo vietas – projekto meno rezidencijas, kur liks ilgalaikei ekspozicijai.
Visagino kultūros centro vystomoje rezidencijoje buvo dirbama ties šiuolaikinio cirko spektakliu "7 minutės", kuris visuomenei parodytas Visagine, Dūkšte ir Utenoje. Tikimės, kad spėjote pamatyti. O dar labiau – jog minėta rezidencija tokių spektaklių padovanos dar ne vieną, įpūsdama regiono kultūrinį gyvenimą išjudinančių vėjų.
Na ir dar šiek tiek skaičių: projekto renginiai iki šiol sutraukė 698 dalyvius iš viso regiono bei 46 menininkus iš Lietuvos bei užsienio.
Šie rezultatai yra tai, ką matėte jūs. Šalia visų šių veiklų ir tam, kad jos taptų realybe, dirbo projekto komanda. Komanda, sudaryta iš motyvuotų, pilnų idėjų ir įkvėpimo žmonių. Būtent jų dėka, todėl, kad jie išdrįso pabandyti ir nuveikė didžiulį darbą, šiandien galime didžiuotis penkiomis erdvėmis regione, kurios turi visas galimybes plėtoti meno rezidencijų veiklas ir atnešti dar daugiau kūrybos bei spalvų į regioną.
Taip pat dėkojame Islandijos, Norvegijos, Lichtenšteino finansiniams mechanizmams, Utenos, Švenčionių, Zarasų, Ignalinos r. bei Visagino savivaldybėms už skirtus finansinius resursus, kurie suteikė galimybę projekto idėją paversti vizija, strategija ir realybe.
„Menų gaudyklė“ dar turi padėti paskutinius štrichus, tačiau net ir pasibaigus projekto laikotarpiui, tikime ir viliamės, kad pabaigos jausmas taip ir neateis. Su tokia nuotaika išsiskirstėme iš projektą reziumuojančio renginio Paliesiaus dvare aną savaitę. Susitikimo vieta taip pat siuntė visiems žinutę – net ir vidury niekur gali vykti netikėčiausi, kūrybiškiausi, įkvepiantys dalykai. O galbūt vidury niekur ir yra tam tinkamiausia vieta, švarus baltas lapas? Tikimės, kad šis projektas padrąsins ir kitus imtis kažko naujo ir taip, kaip dar nebuvo. Neapsiribokim, nes kas ten žino, kur tas pasaulio pakraštys. „Menų gaudyklėje“ ne kartą tuo įsitikinome.
Projektą "Menų gaudyklė. Kūrybinių rezidencijų tinklo išvystymas Ežerų krašto regione" įgyvendina VšĮ Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuras su partneriais: Visagino kultūros centras, Ignalinos krašto muziejus, VšĮ "Kuri veikia", Utenos kraštotyros muziejus, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Simbahollin ehf. (Islandija).
Projektas finansuojamas Islandijos, Norvegijos, Lichtenšteino lėšomis pagal programą "Kultūra".
_______

Jeigu ieškote vietos kūrybai, norite pakeisti aplinką ir patirti Rytų Aukštaitijos apylinkių grožį –
kūrybinė-meninė rezidencija „Keturi“ būtent Jums!⤵️
Utenos kraštotyros muziejus, plėtodamas Leliūnuose esančio Menų centro rezidencijų veiklą, kviečia atsiliepti dailininkus tapytojus ir teikti prašymus dar šį rudenį 7 arba 14 dienų gyventi ir kurti Menų centre, Topolių g. 5, Leliūnuose, Utenos r.
Ką siūlome:
✔jaukią ir ramią kūrybinę aplinką Vytauto Valiušio keramikos muziejaus kaimynystėje;
✔rezidencijos dalyvių nemokamą apgyvendinimą atskiruose kambariuose (suteikiama patalynė, rankšluosčiai, indai, buitinė technika ir kt.);
✔galimybę rezidavimo laikotarpiu lankytis muziejuje ir visuose padaliniuose, tyrinėti ir fiksuoti eksponatus ir muziejaus aplinką;
✔galimybę surengti rezidentų kūrybos parodą muziejaus erdvėse.
Ko tikimės:
• geranoriškų ir draugiškų rezidentų, norinčių kurti ir dalytis savo kūrybos rezultatais su miestelio bendruomene bei muziejaus lankytojais;
• kiekvieno menininko vieno kūrinio, sukurto specialiai Menų centro interjerui (drobę suteiksime), pagal šių metų temą.
Menininko atsakomybės ir kiti susitarimai:
◇kelionės ir kitas būtinas pragyvenimo išlaidas menininkas apmoka pats;
◇jeigu pageidaujama atvykti su šeima ar bičiuliais, kiti asmenys moka už apgyvendinimo paslaugą (5 arba 10 Eur už parą, priklausomai nuo kambario tipo ir asmenų skaičiaus).
Numatomas artimiausios rezidencijos laikas nuo 2022 m. spalio 25 d.
Menininkai, norintys dalyvauti rezidencijoje iki spalio 12 d. turi parašyti el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Apie galimybes kurti ir gyventi artimiausioje rezidencijoje kviečiamus menininkus informuosime asmeniškai el. p. arba telefonu iki spalio 14 d.
Rezidencijos tema –
KETURI.
 
Menų centre yra keturi kambariai, kurių kiekvieną norime paversti unikalia, meninių patirčių pripildyta buveine, kur būtų miela bet kuriam atvykstančiam, skleistųsi kūrybiniai impulsai ir švelniai vibruojanti aura ragintų tyrinėti, ieškoti ir kurti, o tuo pat metu būtų galima ramiai ilsėtis ir mėgautis apylinkių gamtos grožiu bei gėrybėmis.
Keturi gali būti ir metų laikai (žiema, pavasaris, vasara, ruduo), ir paros laikas (rytas, diena, vakaras, naktis), ir mėnulio fazės, ir keturi kampai, ir...
Paliekame vietos kūrybai ir fantazijai, tikėdamiesi, kad, pradėję nuo keturių, laikui bėgant skaičiuosime keliskart po keturis.
_________
 
Džiaugiamės galėdami Jus pakviesti į atvirų durų dieną Leliūnų rezidencijoje. Dalyvauja menininkai: Ieva Bertašiūtė-Grosbaha [Lietuva], Maris Grosbahs [Latvija], Gediminas Šibonis [Lietuva].
Visos veiklos yra projekto „Menų gaudyklė. Kūrybinių rezidencijų tinklo išvystymas Ežerų krašto regione“ dalis. Projektas įgyvendinamas pagal programą "Kultūra", kurią finansuoja Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija.
Projekto partneriai Ežerų kraštas / Country of Lakes, Utenos kraštotyros muziejus, Visagino kultūros centras, IKM Ignalinos krašto muziejus, Miško uostas, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Simbahöllin Café
 
 
_________
 
Projekto „Menų gaudyklė. Kūrybinių rezidencijų tinklo išvystymas Ežerų krašto regione“ meno kūrinių keliaujančios parodos pristatymas Utenos kraštotyros muziejuje.
Paroda muziejuje ir Utenio aikštėje iki liepos 1 d.
 
_________
 
Keliaujanti „Menų gaudyklės“ meno kūrinių paroda pasiekė pusiaukelę ir šią savaitę buvo pristatyta Visagine. Susirinkusieji turėjo galimybę daugiau sužinoti apie projektą bei išgirsti, kaip sekasi vystomoms rezidencijoms. Pirmiausia, Visagino šiuolaikinio cirko rezidencijai. Jos kuratorė ir projekto partnerio Visagino kultūros centro atstovė Jūratė Leinartaitė pristatė rezidentų patirtis ir jau įgyvendintas veiklas Visagine. Čia, kaip niekur kitur, visuomenė turėjo iškirtinai daug progų susitikti su atvykusiais kurti menininkais, cirko artistais Konstantin Kosovec (Lietuva), Elena Kosovec (Lietuva), Aleksey Smolov (Latvija), Pau Portabella (Ispanija), Izabele Kuzelyte (Lietuva), žonglieriumi Kasparu Bujanausku ir kt. Jau rudenį visaginiečiams ir svečiams bus pristatytas šiuolaikinio cirko spektaklis, ties kuriuo dirbama „Menų gaudyklės“ projekto metu.
Parodos atidaryme svečiavosi ir kitos projekte dalyvaujančios rezidencijos kuratorė, Utenos kraštotyros muziejaus direktorė Jovita Nalevaikienė. Ji pristatė parodos dalį – keramikos darbus, kurie buvo sukurti pavasarį vykusioje menininkų rezidencijoje Leliūnų Meno centre. Ši parodos dalis didžiuojasi tokiais kūrėjais, kaip Gediminas Šibonis, Ieva Bertašiūtė-Grosbaha, Maris Grosbahs. Jie parodai sukūrė 6 autorinius keramikos darbus.
Paroda gausi tapybos darbais, jų net 21 ir visi skirtingų autorių, kūrusių dviejose rezidencijose: Antazavės dvaro meno rezidencijoje (Zarasų r.) bei Trainspotting meno rezidencijoje (Švenčionių r.). Tapybos rezidencijos buvo tarptautinės, kaip ir Visagine. Jų metu kūrė autoriai iš Islandijos, Ukrainos, Latvijos bei Lietuvos.
Parodos pristatymo renginys buvo dinamiškas, kadangi dalis jo buvo perkelta į atvirą erdvę lauke, kur gėrėtasi penkiomis lauko skulptūromis. Pastarosios, apkeliavusios visą regioną, galiausiai nutūps Ignalinos mieste, o kol kas visaginiečiai gali pasidžiaugti Kęstučio Musteikio „Siela“, Alberto Danilevičiaus „Mergaite“, Liutauro Griežės „Širdimi“, Arvydo Ališankos „Gaudykle“ bei Raimundo Žievio „Legato“.
Na ir galiausiai atidarymo svečiai buvo pakviesti netikėtai renginio pabaigai – Visagino baleto spektaklio „Einu namo“ eskizo peržiūrai. Pastarasis pasirodymas sulaukė didelio miestiečių dėmesio. Nenuostabu, artistai – prieš kurį laiką Visaginą dėl studijų ir tobulėjimo palikę jaunosios kartos atstovai atvyko parodyti, ką nuveikė ir ko išmoko. Buvo garbė išvysti Lenkijos nacionalinio baleto solistę Margaritą Simonovą bei Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro artistus Juliją Turkiną, Viktoriją Frik ir Voicech Žuromską.
Džiaugiamės, kad jau atidarymo renginio metu parodą išvydo ne tik visaginiečiai, bet ir miesto svečiai iš Estijos, Ukrainos, Izraelio, Latvijos, Švedijos bei Didžiosios Britanijos. Kviečiame keliaujančią „Menų gaudyklės“ meno kūrinių parodą Visagine galite lankyti iki rugpjūčio 31 d. Vėliau ji tęs savo kelionę po regioną.
Maloniai norime priminti, kad menas skirtas gėrėtis ir dažniausiai neturi praktinės paskirties, todėl prašome elgtis apdairiai ir laikytis saugumo apžiūrint skulptūras bei kitus meno kūrinius.
Ši paroda yra projekto „Menų gaudyklė. Kūrybinių rezidencijų tinklo išvystymas Ežerų krašto regione“ dalis. Projektas įgyvendinamas pagal programą „Kultūra“, kurią finansuoja Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija.
Projekto partneriai:
 
_________
 
Dar viena Menų gaudyklės rezidencija, su kuria kviečiame susipažinti, įsikūrusi Leliūnuose, Utenos kraštotyros muziejus padalinyje. Ten jau prieš kurį laiką pasėta meno rezidencijų sėklelė, kurią projekte siekiame palaistyti ir paskatinti toliau augti.
Rezidencijos kuratoriai dalinasi kvietimu keramikos meistrams, kurie norėtų pristatyti save ir savo kūrybą Leliūnuose veikiančiame Meno centre. Čia šiais metais veiks būtent keramikų kūrybinė rezidencija. Pakviesime ir visuomenę susipažinti su šia meno rūšimi, su reziduojančiais kūrėjais, bus surengtas ir ne vienas edukacinis užsiėmimas. Galiausiai parodose bus pristatyti rezidencijos rezultatai - šeši autoriniai menininkų darbai, kviesime ir į kitų projekto meno darbų parodas.
Daugiau informacijos apie tai rasite tekste žemiau. Kviečiame ja dalintis ir prisidėti prie meno bei kultūros sklaidos Ežerų krašto regione.
Projektas įgyvendinamas pagal programą „Kultūra“, kurią finansuoja Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija.
 
_________
 
Kokia menininkų rezidencijos esmė? Kodėl negalima nuvažiuoti tiesiog į sodo namelį, užsidaryti ir kurti, jei norisi tik pakeisti aplinką? Anot pačių menininkų, rezidencija – ne tik erdvė apsistoti, bet ir galimybė susitikti su kitais kūrėjais, kuratoriais, užmegzti ryšius, atrasti naujas galimybes. Taip pat labai svarbi tarptautiškumo ir tarpkultūriškumo perspektyva – tai, su kuo nesusiduri kasdienybėje. Šiuos ir daugelį kitų niuansų apžvelgė Mindaugas Danys, socialinių inovacijų ir verslo ekspertas. Jo pranešimu buvo pradėtas kitas projekto „Menų gaudyklės“ veiklų etapas – Visagino, Zarasų, Utenos, Švenčionių, Ignalinos rajonų darbo grupių susitikimai su įvairių sričių ekspertais, siekiant vystyti ir sustiprinti įsitraukusias Ežerų krašto regiono rezidencijas. Viso veiklų ciklo vairininkai – Arūnas Survila ir Monika Stankevičiūtė, puikiai žinomi ir vargiai lygių Lietuvoje turintys inovatyvių socialinio verslo idėjų vystytojai ir plėtotojai. Šiandien rezidencijų kuratoriai ir įsitraukę darbo grupių dalyviai siekia nusibraižyti savo resursų žemėlapius, išsigryninti ateities vizijas ir perspektyvas, apsibrėžti tikslinę auditoriją ir pradėti konstruoti paslaugų dizainą. Metų pabaiga – puikus laikas pažvelgti, kas nuveikta iki šiol, įsivertinti ir pastrateguoti, kuria kryptimi judėsime toliau.
Projektas dalinai finansuojamas Norvegijos, Islandijos ir Lichtenšteino lėšomis.
#menugaudykle #artcatcher #eeagrants #cooperation #partnership #sharing #strongertogether
 
 
 
 
 
 

Tradicinių amatų centras „Svirnas“

Darbo laikas: pirmadieniais–ketvirtadieniais 8–17 val., penktadieniais 8–15.45 val. 
Pietų pertrauka 12–12.45 val. Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena. Lankytojai neaptarnaujami.
Adresas: K. Ladygos g. 18A, LT-28239 Utena
Kontaktai: tel. (8 685) 76 092, el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. 
Utenos kraštotyros muziejaus padalinio Tradicinių amatų centro „Svirnas“  vadovė – Dalia Urbonienė
el. paštas – Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

 

Teikiamų paslaugų kainos >>>

Facebook paskyrafacebook

 

32765947 981158178732548 8135394749910614016 o Medium

„Ežerų kraštas” nuotr.

Aukštaitijos krašte niekada netrūko žmonių, sugebančių ir norinčių kurti. Viename iš buvusio Utenos dvaro komplekso pastatų 2013 metų vasarą veiklą pradėjo ir 2016 m. sėkmingiausiai dirbančiu įvertintas tradicinių amatų centras „Svirnas“. Edukacinių užsiėmimų metu sertifikuoti meistrai moko savo amato: karpinių karpymo, kiaušinių marginimo, vytelių pynimo, mezgimo, vaistinės žolininkystės, audimo, juostų pynimo ir rišimo bei vilnos dirbinių gamybos subtilybių.

 

Tradicinių amatų centro „Svirnas“ veikla

Lietuvos tautinis paveldas logo-Vienija Utenos krašto sertifikuotus tradicinių amatų meistrus;
-Unifies certified traditional craftsmen of Utena region;
-Tyrinėja, populiarina tautinį paveldą ir etninės kultūros tradicijas;
-Explores and promotes cultural heritage and traditions of ethnic culture;
-Vykdo kultūrinę, edukacinę veiklą;
-Pursues cultural and educational activities;
-Savišvietos ir pažinimo tikslais kviečia bendrauti ir bendradarbiauti;
-Motivates communication and collaboration.

Tradicinių amatų centras „Svirnas“ (toliau – Centras) įkurtas 2013 metais finansuojant Lietuvos žemės ūkio ministerijos, kaimo plėtros programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ pagal veiklą „Tradicinių amatų centrų kūrimas ir (arba) plėtra“. Centras įsikūręs Utenos mieste (K. Ladygos g. 18A), strategiškai patogioje miesto dalyje, kas leidžia užtikrinti aktyvų žmonių dalyvavimą centro organizuojamose veiklose. Nuo centro atidarymo dienos jam vadovauja Utenos kraštotyros muziejaus padalinio Tradicinių amatų centro „Svirnas“ vadovė Dalia Urbonienė.

Centro veiklos tikslas yra išsaugoti Utenos krašto etninės kultūros paveldą, skatinti amatų tęstinumą ir plėtrą, telkti Utenos savivaldybės teritorijoje gyvenančius amatininkus, būti patraukliu kūrybine veikla užsiimantiems visų amžiaus grupių lankytojams bei tapti kultūros ir paveldo pažinimo vieta.  Centras veiklą nukreipė į tautinio paveldo produktų išsaugojimą, tradicinių amatų mokymą, amatų demonstravimą, populiarinimą, kūrimą ir realizavimą, telkiame tautodailininkų bendruomenę gauti tautinio paveldo produkto sertifikatus bei padedame parengti mokymų programas. Įtraukdami tradicinius amatininkus, sukūrėme jaukią aplinką, kurioje vyksta įvairi kultūrinė-edukacinė veikla vietos ir regiono bendruomenėms. Dirbame lokaliai, bet mąstome globaliai. Telkiame tradicinių amatų meistrus bendrai kūrybinei veiklai, patirties perdavimui, veiklos sklaidai. Įvairiomis patraukliomis formomis atskleidžiant regiono savitumą per tradicinį liaudies meną, siekėme pristatyti Aukštaitijos regiono liaudies meistrų sėkmės istorijas, norėdami keisti visuomenėje susiformavusią nuomonę, kad liaudies meistro veikla tai tik laisvalaikio praleidimas – skleidžiame žinią, jog tai užsiėmimas, suteikiantis ne tik  materialinę gerovę, bet ir garbingą statusą visuomenėje.

MOKYMAI

Centras turtingas ne tik materialine baze. Išskirtinumą suteikia čia dirbantys ypatingi žmonės, savo amato žinovai, įvertinti bei pripažinti respublikinėse bei regioninėse parodose-konkursuose, vedantys mokymus tradicinių amatų centre „Svirnas“. Entuziazmą keičia nuoseklus, sisteminis profesionalus darbas, siekiant aprėpti krašto etninę kultūrą ir jos įvairovę. Centras tapo gyvas! Po mokymų išeinantys žmonės atrodo pakylėti, linksmai nusiteikę. Į mūsų gretas gražiai įsilieja jauni, amatą išmanantys meistrai. Lankytojus traukia pozityvūs, geranoriški, motyvuojantys mokytojai. Centro širdis – tautodailininkai-meno kūrėjai, sertifikuotų tautinio paveldo produktų meistrai: Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė, Aleksandra Stasytienė, Julija Stankevičienė, Jolita Juneliūnienė, Jolita Levčenkienė, Albinas Šileika, Vytautas Šemelis, Vytautas Valiušis, kurie dalinasi meistrystės paslaptimis su drąsiais, žingeidžiais, ieškančiais. Tradiciniai amatininkai: Anelė Araminienė, Rita Raslanienė, Danutė Kiškienė, Elena Kiškienė, Daiva Seibutienė, Genutė Adiklienė, Adelė Bražėnaitė, Eglūnas Židonis.
Smagu stebėti, kaip žmonės mokymų metu sugeba pasinerti į veiklą, užsimiršti. Manyčiau, suteikiame galimybę ne tik išmokti amato, bet, svarbiausia, pabūti su savimi.

PARODOS

Mums svarbu profesionaliai pristatyti tradicinių amatininkų-meistrų ir jų mokinių-pameistrių kūrybą. Stengėmės, kad lankytojui būtų įdomiau, patraukliau ne tik pamatyti eksponuojamą rankų darbo kūrinį, bet ir nors akies krašteliu išvysti gamybos procesą ar net gi išbandyti tai pasigaminti.

RENGINIAI IR SUSITIKIMAI

Susitikimų metu  pristatoma Centro veikla, sertifikuoti amatininkai ir gaminiai. Diskutuojama apie 2007 metais Lietuvos Respublikos seimo patvirtintą Tautinio paveldo produktų įstatymą, bendradarbiavimo perspektyvas. Organizuojami knygų pristatymai.

Siūlomos ekskursijos:

Apžvalginė ekskursija „Tradiciniai amatai Utenos rajone“ (skirta įvairaus amžiaus grupėms, trukmė 60 min. 1 val.)

Siūlomi edukaciniai užsiėmimai:

Edukacinis užsiėmimas „Popieriaus karpiniai“ (skirta įvairaus amžiaus grupėms, trukmė 90 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Margučių marginimas“ (skirta įvairaus amžiaus grupėms, trukmė 90 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Žolininkystė ir jos produktai“ (skirta įvairaus amžiaus grupėms, trukmė 60 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Vytelių pintinės“ (skirta suaugusiems, trukmė 5 užsiėmimai po 60 min.);

Edukacinis užsiėmimas „Škaplieriaus audimas“ (skirta vaikams ir suaugusiems, trukmė teorija 60 min, praktika 3-9 užsiėmimai po 60 min.);

Edukaciniai užsiėmimai „Prieverpstės“ (skirta vaikams ir suaugusiems, trukmė 120 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Klumpių gamyba“ (skirta vaikams ir suaugusiems, trukmė 60 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Vilnos vėlimas“ (skirta vaikams ir suaugusiems, trukmė 5 užsiėmimai po 60 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Švilpynės iš molio“ (skirta vaikams ir suaugusiems, trukmė 120 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Tradicinė liaudies grafika: medžio raižiniai“ (skirta vaikams ir suaugusiems, trukmė 2 užsiėmimai po 60 min.)

Edukacinis užsiėmimas „Šiaudinių sodų rišimas“ (skirta vaikams ir suaugusiems, trukmė 90 min),

Edukacinis užsiėmimas „Vytinių juostų vijimas“ (skirta  suaugusiems, trukmė 180 min,),

Edukacinis užsiėmimas „Pintinių juostų pynimas“ (skirta suaugusiems, trukmė 180 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Žaislininkystė“ (skirta vaikams ir suaugusiems, trukmė 90 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Šventiniai meduoliai Utenai“ (skirta vaikams ir suaugusiems, trukmė 90 min).

Tradiciniai renginiai:

Amatų pristatymas ir demonstravimas Utenos miesto šventės metu.

D. Urbonienės informacija ir nuotraukos

Vytauto Valiušio keramikos muziejus

Darbo laikas:  antradieniais–penktadieniais 10–18 val., šeštadieniais 10–17 val. 
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena. Lankytojai neaptarnaujami.
Adresas: Topolių g. 7 Leliūnai, Utenos r.
Kontaktai: tel. 8 686 22 807, el.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.                   
GPS: 55.475528, 25.392788
Utenos kraštotyros muziejaus padalinio V. Valiušio keramikos muziejaus muziejininkas – Vytautas Valiušis
el. paštas – Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Utenos kraštotyros muziejaus padalinio V. Valiušio keramikos muziejaus kultūrinių veiklų organizatorė – Asta Kaškauskienė

Facebook paskyra  facebook

32687949 981157948732571 2155566604652380160 o Medium

„Ežerų kraštas” nuotr.  

Vytauto Valiušio noras viskuo dalytis įkvėpė ir paskatino kaupti senąją keramiką, steigti vienintelį Lietuvoje tokios apimties keramikos muziejų, kad visi galėtų žavėtis išlikusiais turtais, sekti tradicijomis, jomis didžiuotis. „Kaimo muziejus turi būti geresnis už miesto, dėl to, kad žmonės čia atvažiuotų“, – teigia V. Valiušis. Šis muziejus būtent toks! Kviečiame apsilankyti ir įsitikinti tuo patiems.

     Visa širdimi mylėdamas molį, Vytautas Valiušis kiekvienam iš jo pagamintam daiktui jaučia artumą ir norą prie jo prisiliesti, pajusti kiekvienus jo gyvavimo metus, dėl to ir pradėjo rinkti keramikos dirbinius. Senesnius ir įdomesnius molinius daiktus ar bent jau jų fragmentus vežėsi iš sąvartyno, ieškojo jų visur – kiemuose, pas senas močiutes, sodybose. Domėjosi ir skaitė literatūrą apie senovinius puodus visoje Lietuvoje. V. Valiušio noras viskuo dalytis su kitais įkvėpė ir paskatino kaupti senąją keramiką ir steigti muziejų, kad visi galėtų žavėtis išlikusiais turtais, sekti savo tautos tradicijomis, didžiuotis, kad yra puoselėtojai. 2001 metais V. Valiušis įkūrė vienintelį Lietuvoje tokios apimties keramikos muziejų ir savo lėšomis parengė unikalią ekspoziciją. Surinktą daugiau kaip 3000 eksponatų kolekciją neatlygintinai padovanojo Utenos kraštotyros muziejui, taip gimė Utenos kraštotyros muziejaus padalinys Vytauto Valiušio keramikos muziejus, Topolių g. 7, Leliūnai, Utenos r.
     Muziejuje eksponuojama daugybė tradicinės taikomosios keramikos dirbinių: puodų, puodynių, puodelių, ąsočių, palivonų, lekų, lauknešėlių, terlių, aguontrynių, didelių dubenų ir dubenėlių, vazų, žvakidžių, indų grietinei atskirti ir kitų įvairiausių formų bei įvairiausios paskirties molinių dirbinių, nužiestų kitados ir šiandien. Jie surinkti iš skirtingų Lietuvos vietovių, atspindi ir amato raidą, ir meistrų talentus. Lieknas, ištįsęs – aukštaitiškas ąsotis, žemaitiškas – pilvotesnis, suvalkietiškas – su rumbu prie dugnelio. Galima numanyti kai kuriuos puodus skaičiuojant ir antrą šimtą metų. Yra muziejuje ir dekoratyvinės keramikos dirbinių: molinių švilpynių – labai vaikų laukiamo „kermošavo“; taip pat skulptūrėlių, gamintų pokario metais Dailės kombinate. Kita dalis ekspozicijos – autoriniai keramikos darbai. Joje ir V. Valiušio žiesti keli šimtai puodų, vazų, vazelių, žvakidžių atrodo įspūdingai ir natūraliai įsirašo į istoriją kaip gyvybinga tradicijos tąsa. Ekspoziciją pagyvina paveikslai ir medžio drožiniai puodžiaus darbų tema. Čia galima išvysti net patį Dievą, lipdantį puodą. Šie kūriniai dovanoti tautodailininkų. Labai savitas, ne tradiciškai muziejinis yra pačių keramikos dirbinių išeksponavimas. Prie keramikos dirbinių tinka ir kitos rūšies etnografiniai eksponatai. O ypač dėmesį patraukia piestų rinkinys – jų formos archajiškos ir monumentalios.
      Reikia pamatyti – išties įspūdinga kolekcija! Apie puodžiaus amatą, keramikos ekspoziciją muziejaus lankytojams Lietuvos puodžių karalius V. Valiušis gali kalbėti valandų valandas: ir poetiškai, ir įkvėptai, ir su jumoru. Muziejuje vykdoma aktyvi kultūrinė, edukacinė, leidybinė, pažintinė veikla, įgyvendinami projektai. 2007–2013 m. Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projekto „Kūrybinio turizmo plėtra kuriant keramikos meno centrus Utenoje ir Daugpilyje“ lėšomis renovuotas muziejus, atnaujinta muziejaus ekspozicija, įrengta parodų ir konferencijų salė, mokomosios klasės su visa reikiama įranga.
     Vytauto Valiušio nuostata tvirta – „Kaimo muziejus turi būti geresnis už miesto, dėl to, kad žmonės čia atvažiuotų. Niekas čia nevažiuos, jei muziejus bus toks pats kaip ir visi kiti...“ Todėl edukacinėje klasėje skamba muzika, atokvėpio valandėlę geriama arbata. Šis kultūros židinys yra vienas iš populiariausių keramikos mėgėjų traukos centrų.

Utenos kraštotyros muziejaus padalinio Vytauto Valiušio keramikos muziejaus ekspozicija:

1. Kas yra keramika?
Ekspozicija apie keramikos specifiką, medžiagas, įrankius, degimo krosnis. Taip pat trumpai apžvelgiama keramikos istorija.

2. Ne tik puodynės...
Eksponuojami indai stalo serviravimui, namų puošimui, švilpynės.
Kaip atskira dalis išskiriamos švilpynės.

3. Kam naudojami indai?
Indai sugrupuoti pagal paskirtį, atskleidžiant jų formos, funkcijos ir estetikos dermę. Atkreipiamas dėmesys į regioninius Lietuvos keramikos skirtumus.

4. „Kermošius“.

5. Tradicinė Vytauto Valiušio keramika.


6. Modernioji Vytauto Valiušio keramika.

Tauragnų krašto muziejus

Darbo laikas: antradieniais–šeštadieniais 10–16 val. 

Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena. Lankytojai neaptarnaujami.

Adresas: A. Musteikio g. 29, Tauragnai, Utenos r.
Kontaktai: 8 674 44 505,  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. 

Facebook paskyra facebook

32763150 981158245399208 5714845769949773824 o Medium

„Ežerų kraštas” nuotr.

Tauragnai savo istoriją rašo nuo 1255 m., turi giliausią ežerą Lietuvoje, puikius žmones, savo Žiniuonę ir sriubą iš Patvorio karalienės. Visa tai ir dar daugiau – Tauragnų krašto muziejuje.

1959 metų rudenį Tauragnuose buvo pastatyti kultūros namai. Prie to daug prisidėjo kraštietis poetas Teofilis Tilvytis. Vietos naujajame pastate buvo užtektinai, tad 1960 metų kovo 27 dieną buvo atidaryta dailės galerija. Deja, netrukus paaiškėjo, kad parodas saugoti, prižiūrėti ir keisti nėra taip paprasta. Plačiai išreklamuotą galeriją teko uždaryti.
1969 metais mirė Teofilis Tilvytis. Utenos rajono valdžia sumanė įamžinti jo atminimą. 1971 metų kovo 27 dieną Tauragnų kultūros namuose buvo atidarytas Utenos kraštotyros muziejaus filialas - Teofilio Tilvyčio memorialinis muziejus. Jam buvo skirtas antrame aukšte esantis vestibiulis ir pora kambarių bei kambarėlis ekspozicijos prižiūrėtojui. Ekspoziciją suprojektavo architektas Julius Masalskis.
Vestibiulyje įrengti spalvoti diapozityvai su T. Tilvyčio gimtinės ir Tauragnų apylinkių vaizdais buvo tarsi įžanga į ekspoziciją. Dauguma eksponatų buvo gauta iš poeto našlės Stasės Tilvytienės bei jo sūnų Ryčio ir Valentino. Kuriamam muziejui jie perleido poeto rašomąjį stalą, lovą, spintą, fotelį, rašomąją mašinėlę, smuiką, daugybę suvenyrų, dovanų, rankraščių, knygų ir kitų eksponatų. Ekspoziciją daugelį metų prižiūrėjo aktyvi saviveiklininkė ir tautodailininkė Genovaitė Babrauskienė. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, muziejaus ekspozicija ir pati poeto kūryba, šlovinusi sovietinę santvarką, pradėjo atrodyti kaip okupacinio laikotarpio reliktas. Pasitarus su vietiniais gyventojais, buvo nutarta T. Tilvyčio muziejų pertvarkyti į Tauragnų krašto muziejų. Trūkstant lėšų, buvo įrengta laikina ekspozicija, kuri buvo iki 2000 metų rudens.
Gavus šiek tiek lėšų, su architekto Vytauto Zarankos pagalba 2001 metų sausio mėnesį buvo įrengta nauja eTauragnų krašto muziejaus ekspozicijakspozicija. Siekiant pritraukti daugiau lankytojų ir pagyvinti muziejaus veiklą, viena ekspozicijos salė buvo paskirta keičiamoms parodoms, o kita - svarbiausiems šio krašto įvykiams ir įžymiausiems žmonėms. Palikti T.Tilvyčio baldai ir šiaip kai kurie daiktai, kurie padeda geriau pažinti to meto gyvenimą.Naujoji ekspozicija prasideda etnografine Jono Šinkūno sodyba (Varniškių k.) ir 1909 metais nufotografuotu Šeduikių kaimo artoju Antanu Puodžiuku su jaučių jungu. Gretimame stende matome žymiausią rytų Lietuvos knygnešį Matą Balčiūną - Medinį (g. 1855 metais) iš Taurapilio kaimo.
Kad Tauragnai senas ir garbingas miestelis, rodo 1261 metų karaliaus Mindaugo raštas, kuriuo sėlių žemę (joje buvo ir Tauragnai) dovanojo Livonijos ordinui. Hermano iš Vartbergės kronika dar mini Livonijos ordino žygius į Tauragnų apylinkes 1373 ir 1375 metais. 1387 metais Tauragnuose (greičiausiai Taurapilyje) buvo pastatyta pirmoji bažnyčia, o šių apylinkių žemės su žmonėmis priskirtos Vilniaus vyskupui.
Tauragnų lobisTauragnuose Vygando Puodžiuko surastas lobis rodo, kad ir XVII amžiuje gyvenimas buvo neramus. Monetos ir du žagrės noragėliai buvo paslėpti 1655 m. į Lietuvą įsiveržus rusams.
XVIII a. pradžios inventoriai rodo, kad tuo metu, nei Sirvydžiuose, nei Stapšėnuose, nei kituose Tauragnų apylinkių kaimuose rusų dar nebuvo. XVIII a. pabaigoje Sirvydžiuose jau atsiradusios kelios rusų šeimos, o Stapšėnuose dar nėra.
Garsių žmonių būta XX a. pradžioje Tauragnų apylinkėse. Lietuvišką sąmonę budino kunigas ir poetas Jurgis Tilvytis - Žalvarnis (1880 - 1931). Ypač jis rūpinosi švietimu, chorų organizavimu. Daug prie šios veiklos prisidėjo kunigas ir poetas Juozas Šnapštys - Margalis (1877 - 1921). Politinėje veikloje aktyviausiai reiškėsi Antanas Gineitis (1860 - 1936). Jis dalyvavo 1905 metų Vilniaus konferencijoje, kai buvo reikalaujama Lietuvai autonomijos. Dalyvavo A.Gineitis ir 1917 metų konferencijoje, kai buvo pareikalauta nepriklausomybės.
Atgavus Lietuvai nepriklausomybę, miestelis tvarkėsi, plėtėsi švietimo tinklas. Stiprėjo pavasarininkų, šaulių, jaunųjų ūkininkų ir kitų organizacijų veikla.
Nepriklausomybės metais brendo labai savita gaidiškio Pulgio Andriušio (1907 - 1970) kūryba, sunkte persunkta begaline meile savo tėvynei. Net atsidūręs kengūrų žemėje, Pulgis Andriušis kvėpavo tėviškės oru, sirgte sirgo tėvynės ilgesiu.Tauragnų krašto muziejaus ekspozicijaDaug žymių žmonių išaugino Tauragnų žemė. Kas Lietuvoje nežino žiniuonės ir žolininkės Eugenijos Šimkūnaitės (1920 - 1996), dailininkų Leono ir Lino Katinų, keramikės Eleonoros Aukštaitės - Marčiulionienės (JAV), rašytojos Emos Mikulėnaitės, medicinos mokslų daktaro, profesoriaus Antano Svikliaus, kalbininkų Bonifaco Stundžios, Kazio Gaivenio (1934 - 2006), aktoriaus Algirdo Grašio („Bračo“), selekcininko Antano Ryliškio ir daugelio kitų, kurie dirba ne tik šiam kraštui bet ir visai Lietuvai. Daugiausia vietos ekspozicijai teko Teofiliui Tilvyčiui.
Muziejaus ekspozicija primena ir baisiuosius 1940 metus. Kai artėjo sovietų invazija, tik krašto apsaugos ministras, iš Stučių kaimo kilęs Kazys Musteikis (1894 - 1977) ir švietimo ministras K.Jokantas parėmė prezidento A. Smetonos siūlymą pasipriešinti okupantui ginklu. Deja, dauguma ministrų tam nepritarė ir Lietuva be pasipriešinimo buvo aneksuota.
1941 metais, dar neprasidėjus sovietų ir vokiečių karui, dešimtys tauragiškių pateko į lagerius arba buvo ištremti į Sibirą. Tokia dalia ištiko pedagogo Prano Gineičio, pašto tarnautojo Vlado Vaitulevičiaus, Laurinavičių šeimas. Į lagerius pateko mokytojas Jonas Mikšys, Juozas Stundžia ir daugybė kitų. Net bėgdami nuo artėjančių vokiečių, raudonarmiečiai Tauragnų apylinkėse išžudė daugiau kaip dvidešimt niekuo nekaltų gyventojų.
1944 metų liepos 10 dieną, po kruvinų mūšių Duobulės, Lukošiūnų, Sirvydžių apylinkėse, labai nukentėję, apdegę Tauragnai vėl pateko į sovietų valdžią. Ilgai ir atkakliai šių apylinkių vyrai gynė savo teisę į laisvę. Pateiktas Tauragnų apylinkėse žuvusių partizanų sąrašas kalba apie laisvės kainą.
Ginkluotas tautos pasipriešinimas, užtrukęs daugiau kaip dešimt metų buvo palaužtas, bet viltis atgauti laisvę liko gyva. Ji įsiplieskė kaip Lietuvos atgimimo Sąjūdis ir vėl sugrąžino prieš penkiasdešimt metų prarastą laisvę. Ir ši kova pareikalavo aukų: gindamas Lietuvos sienas, 1991 07 31 žuvo tauragniškis Antanas Musteikis. Jis po mirties apdovanotas Vyčio kryžiaus ordinu.

A. ir M. Miškinių literatūrinė-etnografinė sodyba


Darbo laikas:
antradieniais–šeštadienis 8–16 val.
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena. Lankytojai neaptarnaujami.
Adresas: Žaliaduonių g. 8, Juknėnų kaimas Utenos r.
Kontaktai: tel. 8 611 42 148, el.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. 
Utenos kraštotyros muziejaus A. ir M. Miškinių literatūrinės-etnografinės sodybos muziejininkė – Rimanta Gaidienė

Teikiamų paslaugų kainos >>>

Facebook paskyra facebook

32693279 981158512065848 4688322807812063232 o Medium

„Ežerų kraštas” nuotr.

Juknėnų kaime gimė poetas Antanas Miškinis ir jo brolis literatūrologas, vertėjas Motiejus. Gimtoji Miškinių sodyba tapo Utenos kraštotyros muziejaus padaliniu – A. ir M. Miškinių literatūrine-etnografine sodyba. Lankytojai paprastai neskuba išvažiuoti iš Juknėnų, nes čia randa įdomias edukacijas, gražią sodybos aplinką, galimybę bendrauti ar tiesiog būti ramybėje ir tyloje.

1A. ir M. Miškinių literatūrinės-etnografinės sodybos namas 914 metais gatvinį Juknėnų kaimą skirstant į vienkiemius, Miškinių šeimai buvo atmatuota 24 hektarai žemės toliau nuo kaimo. Čia buvo perkeltas ir gimtasis namas, tačiau kūrimasis užtruko ir sodyba baigta statyti apie 1929 m.
2000 m. bendru brolių Miškinių vaikų (Antano dukters J.Garjonienės, Vinco dukters J.Maksimavičienės ir sūnaus V.Miškinio) sprendimu sodyba buvo padovanota Utenos rajono savivaldybei. Nuo 2005 metų sodyba yra Utenos kraštotyros muziejaus filialas.
Gyvenamajame name eksponuojamos Miškinių šeimos nuotraukos, knygosA. ir M. Miškinių literatūrinės-etnografinės sodybos interjeras , buities daiktai, baldai. Klėtyje, restauruotoje, 2004 metais, viename gale įrengta memorialinė Antano ir Motiejaus Miškinių ekspozicija. Yra jų nuotraukų, dokumentų kopijų, daiktų. Kitame gale 2006 m. birželio 27 atidaryta edukacinė klasė. Parengtos edukacinės programos: „Žmogiškumo pamokos A.Miškinio „Žaliaduonių gegužėje“, „A.Miškinio tremties poezija“, „A.Miškinis - vienas ryškiausių lietuvių poetų neoromantikų“, „M.Miškinis - universalaus talento žmogus: pedagogas, vadovėlių autorius, vertėjas“.
Restauruotame tvarte yra kambarėlis, kuriame M.Miškinis Pirmojo pasaulinio karo metais mokė aplinkinių kaimų jaunimą. Tvarte vyksta koncertai, poezijos vakarai, knygų pristatymai.
Sodybos kiemą puošia trys stogastulpiai. Pirmąjį 1976 metais M.Miškiniui pastatė Raseinių gimnazijos mokiniai. Antrasis, pastatytas 1986 m., skirtas A.Miškiniui. Jo autorius - tautodailininkas Stasys Karanauskas. Trečiasis stogastulpis pastatytas kaip padėkos ženklas visai Miškinių šeimai už padovanotą sodybą. Jo autorius tautodailininkas Pranas Kaziūnas.
A. ir M. Miškinių literatūrinėje - etnografinėje sodyboje gausu renginių. Čia organizuojama A.Miškinio literatūrinės premijos įteikimo šventė, Žiemos skaitymai, Poezijos pavasarėliai, rodomi spektakliai, pristatomos naujai išleistos knygos. Sodybos erdves savo renginiams renkasi Utenos Antano ir Motiejaus Miškinių viešoji biblioteka, Juknėnų bendruomenė, Utenos neįgaliųjų draugija, Utenos ir kaimyninių rajonų mokyklos bei pedagogai.

Antano ir Motiejaus Miškinių literatūrinė-etnografinė sodyba kaupia ir saugo, patraukliai perteikia visuomenei su brolių Miškinių asmenybėmis, gyvenimu, kūryba ir kultūrine veikla susijusias dvasines ir materialines vertybes, bendradarbiauja su giminingais šalies muziejais, kultūros įstaigomis, rengia ekskursijas po sodybą, kviečia į edukacinius užsiėmimus, organizuoja su muziejaus veikla susijusius renginius.

Siūlomos ekskursijos:

Apžvalginės ekskursijos: 

„Kaip seniau Aukštaitijoj gyveno žmonės“ (skirta 5–8 klasių mokiniams, trukmė 45 min.),

„Brolių Miškinių gyvenimas ir veikla“ (skirta suaugusiems ir 9–12 klasių mokiniams, trukmė 60 min.).

Teminė ekskursija – „Sušvinta...man namai mielieji“ (A. Miškinis) (skirta suaugusiems ir 9–12 klasių mokiniams, trukmė 60 min.).

Siūlomi edukaciniai užsiėmimai:

Edukacinis užsiėmimas „Kaip mokėsi mūsų senoliai“ (skirta pradinių klasių mokiniams, trukmė 60 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Daraktorinė mokykla“ (skirta 5–6 klasių mokiniams, trukmė 60 min.),

Edukacinis užsiėmimas „A. Miškinis – vienas ryškiausių lietuvių neoromantikų“ (skirta 9–12 klasių mokiniams, trukmė 60 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Tremtis A. Miškinio lyrikoje“(skirta 9–12 klasių mokiniam, trukmė 60 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Sušvinta prieš akis man namai mielieji“ (skirta 9–12 klasių mokiniams ir suaugusiems, trukmė 60 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Kas A. Miškinio novelėj „Sabesčius ir Lučius“ surašyta“(skirta 1–6 klasių mokiniams, trukmė 60 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Žmogiškumo pamokos A. Miškinio „Žaliaduonių gegužėje“ (skirta 8–12 klasių mokiniams, trukmė 60 min.),

Edukacinis užsiėmimas „Žvaigždė vakarė danguje sustojo“ arba Kūčios pokario kaime“ (skirta 8–12 klasių mokiniams ir suaugusiems, trukmė 60 min.).

Tradiciniai renginiai:

Antano ir Motiejaus Miškinio premijos teikimo šventė, kuri vyksta kiekvieną birželį per Antanines ir rudeniniai pavakarojimai.
 
R. Gaidienės informacija
 
D. Urbonienės nuotraukos